Starší byt alebo novostavba?

"Pri výbere je dôležité správne sa rozhodnúť", hovorí špecialista v obore nehnuteľností a dodáva: "Pre veľkú väčšinu je to celoživotná investícia, ktorú klienti dôkladne zvažujú". Podľa jeho názoru sa pri obstaraní klient rozhoduje medzi kúpou starého bytu a novostavbou. Starý byt uprednostňuje väčšina v pôvodnom stave. Dôvodov je niekoľko - nedôvera v rekonštrukciu, nespokojnosť s usporiadaním bytu, ... ale hlavne nízka cena, a práve to je najväčší omyl, tvrdí odborník. Klienti často krát neberú do úvahy vek, technický stav bytového domu a s tým spojené náklady, ktoré ich čakajú, resp. už nastali. Kupujú byt v zadlženom spoločenstve a podieľajú sa na splácaní tohto dlhu. Neuvedomujú si ani to, že o investícii rozhoduje väčšina susedov. A tak sa stáva, že namiesto zateplenia, obnovy nevyhovujúcej elektriky, opravy kanalizácie sa uprednostnia napríklad balkóny a iné menej podstatné veci.

Pozrime sa spolu na dvojizbový byt v nezateplenom bytovom dome, s výťahom, bez balkóna s možnosťou dorobenia, bez plastových okien o ploche cca 52 m², vo veku okolo 30 rokov a počtom 18 bytov. Bytový dom má zodpovedného správcu, ktorý venoval obstarávaniu veľmi veľa energie.Pôvodný stav (EUR s DPH)

Nový bytový dom (EUR s DPH)

Obstarávacia cena bytu

50 000,-

62 900,-

Investícia na obnovu bytu/štandard

12 400,-

5 500,-

Dlh spoločenstva na byt

12 000,-

0,-

Konečná cena obstaraného bytu 

74 400,-

68 400,-


V cene medzi kúpou bytu v pôvodnom stave a novostavbou rozdiel nehľadajte, on totiž neexistuje. Podstatným rozdielom je v prípade pôvodného stavu rozplynutie investície v čase a akoby prenesenie úverovej zodpovednosti na spoločenstvo vlastníkov bytov. Na druhej strane je veľkou nevýhodou rozhodovanie väčšiny susedov v spoločenstve, čo v reálnom živote vedie k neprimeraným výškam cien zákaziek, úrokových sadzieb, dĺžkam úveru, atď.

Jednoznačným ukazovateľom výšky dlhu spoločenstva je fond opráv. Rozdiel medzi pôvodným stavom a novostavbou sa pohybuje až na úrovni 80 % mesačných nákladov. Za desať rokov sa na našom modelovom byte v novostavbe jedná o ušetrenie cca 4 000,-EUR.

Záverom špecialista na realitný trh odporúča: „Uprednostnite pri výbere byt v novostavbe s dostatočne dlhou zárukou a bezstarostným životom v nej pred pôvodným stavom. Ak Vám to finančne nevychádza, každý kvalitný developer Vám v rámci svojich služieb musí byť schopný ponúknuť výhodný finančný produkt.“