Štandard bytu a bytového domu

24.03.2024

Popis štandardnej stavebnej realizácie bytového domu, bytov, nebytových a spoločných priestorov v bytovom dome a prehľad ich štandardného vybavenia v prevedení ŠTANDARD.

KONŠTRUKČNÝ SYSTÉM STAVBY

Konštrukčný systém bytového domu je tvorený priestorovou železobetónovou monolitickou konštrukciou. Vodorovné nosné konštrukcie sú z monolitických železobetónových dosiek. Zvislé nosné konštrukcie sú monolitické železobetónové nosné steny. Konštrukcia výťahových šachiet je z dôvodov prenosu hluku zaistená zdvojením nosných stien s protihlukovou izolačnou výplňou.

FASÁDA A ZATEPĽOVACÍ SYSTÉM

Pre komfort budúcich vlastníkov bytov sme použili kontaktný zatepľovací systém s tepelnou izoláciou z minerálnej vlny v hrúbkach do 220 mm. Bytový dom je navrhnutý v energetickej bilancii primárnej energie A0. V bytoch typu PENTHAUS na 5. NP je vonkajší povrch fasády vytvorený z prevetrávanej drevenej fasády. Tá je tvorená lamelami zo sibírskeho smrekovca. Časť obvodových siten pri balkónoch jednoizbových bytov je tak isto tvorená z prevetrávanej drevenej fasády s lamelami tvorená lamelami zo sibírskeho smrekovca.

DELIACE PRIEČKY

Medzibytové deliace priečky, respektíve steny medzi jednotlivými bytovými priestormi sú vytvorené zo železobetónovaých konštrukcií. Interiérové deliace priečky v bytoch sú zo sadrokartónových priečok o hrúbke 100 – 150 mm. Byty sú medzi sebou oddelené železobetónovými stenami hrúbky 200 mm. SVETLÁ VÝŠKA V BYTE Svetlá výška obytných miestností v bytoch je 2600 mm. Svetlá výška obytných miestností v bytoch typu PENTHAUS na 5. NP je 2800 mm.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA STIEN, STROPOV A PODHĽADOV

V miestnostiach bytu je na zvislých stenách a stropoch použitá vápennocementová omietka, ktorá je ošetrená dvojitým náterom bielej farby. V kúpeľniach je povrchová úprava omietok zdrsnená pre možnosť celoplošného lepenia keramického obkladu po strop bez finálneho náteru. V samostatných WC je zdrsnená omietka do výšky 1200 mm. OKNÁ Okná sú plastové, otváravo-sklopné s celoobvodovým kovaním, zasklené tepelne izolačným trojsklom. Parametre: koeficient prestupu tepla: UW – 0,82 W/m2K. Povrchová úprava - farba interér biela. Vonkajší parapet okien je hliníkový vo farbe okenného rámu. Vnútorný parapet je biely, plastový. V každej obytnej miestnosti je minimálne jedno okenné krídlo otváravo-sklopné. Dvere na balkóny a terasy sú otváravo-sklopné. V priestore každého okenného otvoru bytov typu PENTHAUS na 5. NP je zabezpečená predpríprava pre exteriérové žalúzie.

DVERE

Vstupné dvere do bytov sú plné, bezpečnostné, osadené v oceľovej konštrukcii s požiarnou odolnosťou s dostatočnou zvukovou odolnosťou. Výška 1970 mm, šírka 800 mm panoramatický priezor. Kovanie guľa - kľučka. Interiérové dvere a zárubne sú súčasťou štandardného vybavenia. VYKUROVANIE A PRÍPRAVA TEPLEJ ÚŽITKOVEJ VODY (TUV) Centrálna celoročná dodávka tepla do objektu je zabezpečená prostredníctvom odovzdávacej stanice tepla pripojenej na teplovodný rozvod spoločnosti Mestský bytový podnik Púchov a.s., ktorá zabezpečuje prívod vykurovacej vody z „OST“ do jednotlivých bytov. Stanica tepla je umiestnená v samostatnej miestnosti v suteréne objektu. Vykurovanie jednotlivých obytných miestností je doskovými radiátormi a v kúpeľni je umiestnený rebríkový radiátor v bielom prevedení. Reguláciu teploty v jednotlivých miestnostiach umožňujú automatické termostatické hlavice. Meranie je zabezpečené pomerovými meračmi na každom vykurovacom telese s diaľkovým odpočtom. V bytoch typu PENTHAUS na 5. NP je predpríprava na krbovú vložku ukončená v stene komínovým zderom. Krbová pec nie je súčasťou štandardného vybavenia bytu.

VZDUCHOTECHNIKA

Odvetranie priestorov kúpeľní a WC je zabezpečené ventilátorom. V kuchyni je predpríprava na pripojenie digestora do vzduchotechnického potrubia. Digestor nie je súčasťou štandardného vybavenia bytu.

CHLADENIE (PLATÍ LEN PRE BYTY TYPU PENTHAUS NA 5. NP)

Exterérová klimatizačná jednotka bude umiestnená na streche bytového domu. Príprava pre individuálne chladenie bytov na najvyššom podlaží pozostáva z priestoru pre umiestnenie vonkajšej jednotky chladenia na terase, vývodu elektroinštalácie pre pripojenie vonkajšej jednotky chladenia, čiastočnej predprípravy pre odvod kondenzovanej vzdušnej vlhkosti z vnútornej chladiacej jednotky podľa platnej projektovej dokumentácie. Interiérové klimatizačné jednotky nie sú súčasťou štandardného vybavenia.

VODA A KANALIZÁCIA

Kanalizácia je zhotovená z odhlučnených plastových HT rozvodov. Rozvody vody sú z plastohliníkových rúr a tvaroviek. V mieste prípravy pre kuchynskú linku sú privedené rozvody studenej vody, TUV a kanalizácie v úrovni podlahy. Individuálne meranie spotreby vody je zabezpečené meračmi umiestnenými v bytových inštalačných šachtách s možnosťou diaľkového odpočtu. V bytoch typu PENTHAUS na 5. NP a v bytoch na 1. NP má každá terasa vodovodnú exteriérovú batériu ukončenú na fasáde.

SILNOPRÚDOVÁ ELEKTROINŠTALÁCIA

Silnoprúdový bytový rozvádzač je umiestnený v predsieni bytu. Rozvádzač je napojený na fakturačný elektromer, ktorý je umiestnený v exteriéri na fasáde bytového domu. Zásuvky 230 V sú umiestnené vo všetkých obytných miestnostiach bytu, v kuchyni, kúpeľni a na balkóne. Zásuvky a vypínače sú biele, plastové od výrobcu Legrand. V priestore pre kuchynskú linku sú vyvedené prívody 230 V a jeden prívod 400 V pre pripojenie kuchynských elektrospotrebičov. Vývody pre osvetlenie sú vyvedené zo stropu v každej miestnosti a ukončené svorkami. Každá terasa bytu typu PENTHAUS na 5. NP a terasy v bytoch na 1. NP majú samostanú prípojku pre možnosť pripojenia technológie k vírivke.

SLABOPRÚDOVÁ ELEKTROINŠTALÁCIA

Každý byt bude vybavený optickou prípojkou určenej na pripojenie internetu a TV. Komunikáciu medzi bytom a vstupom do bytového domu umožňuje domáci audio vrátnik s možnosťou rozšírenia na VIDEO vrátnika. Byt typu PENTHAUS na 5. NP je vybavený slaboprúdovým rozvádzačom, ktorý je prepojený s jednotlivými miestnosťami eternetovým káblom ukončeným zásuvkou RJ45. Tento rozvádzač zároveň umožňuje pripojenie bytu k inteligentnému riadeniu domácnosti Smart home.

ZDRAVOTECHNIKA

V sociálnych zariadeniach sú zabudované v sadrokartónových konštrukciách podomietkové spláchovače WC so zabudovanou nádržkou. V miestach zariaďovacích predmetov kúpeľne a WC bude prívod SV, TUV a kanalizácie.

ZARIAĎOVACIE PREDMETY ZDRAVOTECHNIKY

Závesné WC so sedátkom a zabudovanou nádržkou, umývadlo so stojankovou batériou a sifónom, vaňa s nástennou zmiešavacou batériou a sprchovým setom. Zariaďovacie predmety zdravotechniky – vodovodné batérie pákové chrómové, umývadlo biele keramické, WC závesné s podomietkovou splachovacou nádržkou, vaňa alebo sprchovací kút, prípadne kombinácia oboch.

KUCHYNSKÁ LINKA

Súčasťou štandardného vybavenia nie je kuchynská linka a ani spotrebiče.

PODLAHY A OBKLADY

V izbách sú plávajúce laminátové podlahy, obvodové lišty, prechodové lišty. Miestnosti kuchyňa, obývacia izba, predsieň, chodby laminátové podlahy. V kúpeľni a vo WC keramická dlažba. Obklady stien kúpeľní a WC – keramický obklad stien, vrchná časť biela maľba. BALKÓNY A TERASY Na balkónoch a terasách bude použitý materiál následne: všetky byty na 1. NP a 5. NP budú mať drevoplastovú (WPC) terasovú krytinu, byty na 2. – 4. NP budú mať na balkónoch použitú keramickú dlažbu na terčoch. Konštrukcia zábradlia je vytvorená zo sklenených výplní. Odvodnenie balkónov a terás je riešené vyspádovaním do dažďovej kanalizácie. Všetky balkóny a terasy bytov majú exteriérovú zásuvku a osvetlenie. Časť terasy bytov typu PENTHAUS na 5. NP bude prestrešená pergolou.

ZELENÉ STRECHY

Budovaním zelených a vegetačných striech vraciame zeleň do mestského prostredia. Zelené strechy priaznivo pôsobia na mikroklímu v okolí budov, čím riešia zvýšenú koncentráciu tepla v mestskom prostredí (tzv. tepelný ostrov). ZELEŇ Každý balkón a terasa je oddelená kvetináčmi so zeleňou.

PIVNIČNÁ KOBKA

Štandardne je pridelená jedna ku každému bytu. Na podlahe je keramická dlažba. Jednotlivé pivničné kobky sú medzi sebou oddelené montovanou drevokovovou priečkou. Pivničná kobka prislúchajúca ku bytu je situovaná na rovnakom podlaží ako byt.

SPOLOČNÉ PRIESTORY NA BYTOVÝCH PODLAŽIACH A VSTUP DO BYTOVÉHO DOMU

Vstup do bytového domu je cez dvojkrídlové hliníkové rámové presklené dvere s elektrozámkom ovládaným bezdotykovým čítacím zariadením. Vstup do bytového domu je bezbariérový a je vybavený poštovými schránkami a audio-video vrátnikom pre byty. Vo vstupnej a výťahovej hale je keramická dlažba, na stenách vápennocementová omietka a biely náter. Na stropoch sú umiestnené svietidlá a núdzové osvetlenie.

VÝŤAHY

Každý vchod bytového domu je vybavený osobným výťahom s kapacitou 15 osôb. Povrchová úprava výťahových dverí a stien kabíny je nerezová, na zadnej stene zrkadlo.

GARÁŽOVÉ STOJISKÁ A PARKOVACIE STÁTIA

Parkovanie je tvorené z garážových parkovací státí v suteréne bytového domu a vonkajších parkovacích plôch. Vjazd do garáže je riešený cez garážovú bránu. Priestor garážových parkovacích státí je prepojený so vstupom do oboch vchodov bytového domu. Garážové stojiská a parkovacie státia sa dajú zakúpiť k bytu samostatne. Zvislé a vodorovné dopravné značenie vyplývajúce z STN. 

Úpravy projektu sú vyhradené. Vyhradzujeme si právo zmeny jednotlivých položiek tohto dokumentu a ich nahradenie položkami porovnateľného typu a kvality. Pri týchto zmenách budú dodržané všetky požiadavky na kvalitu a technické alebo technologické riešenia v súlade s príslušnými normami STN.